Zaledwie 10% kobiet deklaruje, że nie spotkało się z przejawami dyskryminacji w miejscu pracy. (Liczymy się!, 2021)
Wierzymy, że zmiana zaczyna się od edukacji. Dowiedz się więcej, poznaj wskazówki doświadczonych ekspertek. Skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej i psychologicznej.
Aby skorzystać zajrzyj na stronę:
– wsparcie psychologiczne: kobietywchirurgii.pl/projekty/wsparcie-psychologiczne
– wsparcie prawne: kobietywchirurgii.pl/projekty/wsparcie-prawne/
W 2021 roku Fundacja Kobiety w chirurgii przeprowadziła badanie Liczymy się. W badaniu wzięło udział blisko 500 kobiet pracujących w specjalizacjach zabiegowych jako lekarki, pielęgniarki i położne. Zaledwie 10% ankietowanych kobiet zadeklarowało, że NIE spotkało się w przejawami dyskryminacji w miejscu pracy. Najczęściej wskazywanym problemem był mobbing.
Wśród respondentek blisko połowa oczekiwała od Fundacji wsparcia prawnego oraz przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy w miejscu pracy. Projekt „Ostre cięcie przeciwko dyskryminacji w ochronie zdrowia” jest odpowiedzią na tę potrzebę.
Działania w ramach projektu “Ostre cięcie przeciwko dyskryminacji” są podejmowane w czterech obszarach: edukacji antydyskryminacyjnej, bezpłatnego wsparcia prawnego i wsparcia psychologicznego oraz organizacji konferencji („Kultura zarządzania w medycynie” 17.06.23 Gdańsk).
Poniżej znajdziecie webinary dotyczące mobbingu, dyskryminacji i molestowania w miejscu pracy oraz Poradnik Antydyskryminacyjny – obowiązkową lekturę dla każdego pracownika i pracowniczki, jak i pracodawcy i pracodawczyni.
W jaki sposób prawo chroni nas przed nierównym traktowaniem? Kiedy nierówne traktowanie jest zgodne z prawem i czym są działania wyrównawcze? Poznaj definicje oraz kluczowe informacje dot. dyskryminacji, molestowania i molestowania seksualnego w miejscu pracy.
Poznaj materiał opracowany przez ekspertkę Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego adw. Annę Mazurczak.
Czy uwagi na temat wyglądu to już molestowanie seksualne? Czy ułatwienia w pracy dla matek małych dzieci to dyskryminacja mężczyzn? Co jest niezgodną z prawem dyskryminacją ze względu na płeć i molestowaniem seksualnym i jakie środki ochrony prawnej przysługują osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, a jakie osobom samozatrudnionym?
Zapraszamy do obejrzenia nagrania z webinaru “Dyskryminacja i molestowanie w miejscu pracy”, który przygotowała i przeprowadziła dla Fundacji Kobiety w chirurgii adwokatka Anna Mazurczak, specjalistka Polskiego Towarzystwa Prawa Administracyjnego – organizacji zajmującej się wspieraniem osób dyskryminowanych.
Czym jest mobbing? Jak się zaczyna? Kto może być mobberem?
Czy warto zgłaszać mobbing anonimowo?
Nagranie z webinaru poprowadzonego przez prawniczkę Elżbietę Niezgódkę, założycielkę organizacji www.womanlabourmatters.pl zajmującej się wspieraniem i edukacją kobiet w zakresie praw pracy, autorkę popularnego na Linkedin cyklu o pani Matyldzie i panu Romanie, w którym porusza przypadki łamania prawa pracy na przykładzie prawdziwych historii swoich klientek. Na co dzień pomaga kobietom dochodzić ich praw przed sądem.
Porozmawiajmy o konkretnych sytuacjach, które na co dzień spotykają Kobiety w chirurgii w przychodniach, szpitalach i na bloku operacyjnym.
Adwokatka Anna Mazurczak, na przykładach spraw opisanych przez uczestniczki badania „Liczymy się” przypomina definicje dyskryminacji, molestowania seksualnego i mobbingu oraz podpowiada jakie kroki możemy podjąć jeżeli dotyka nas przemoc w miejscu pracy.
Projekt finansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z wydarzeniami i działaniami Fundacji.