aktualności

Monika Proczko-Stepaniak

24 marca 2021

Profesorka Chirurgii Ogólnej. Obecnie zatrudniona w Klinice Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Obyła wiele zagranicznych staży m.in. w Niemczech,Włoszech, Japonii i Norwegii. Członkini Towarzystwa Chirurgów Polskich, European Association of Endoscopic Surgery EAES, IFSO International Federation for Obesity and Metabolic Diseases oraz EASO – European Association for the Study of Obesity.   Zainteresowania zawodowe: poprawa wyników leczenia pacjentów chirurgicznych, ze szczególnym uwzględnieniem jakości, efektywności i bezpieczeństwa prowadzonych terapii.

„Miałam szczęście, że w swoim życiu zawodowym jako chirurg, nigdy nie spotkałam się z dyskryminacją jako kobieta. Zdaję sobie jednak sprawę, że nie jest to norma. Z reguły kobiety muszą wykazać się znacznie cięższą pracą, żeby osiągnąć ten sam status i uznanie, co mężczyźni. Odbywa się to często kosztem życia osobistego, a nawet zdrowia w związku z ciągłą potrzebą udowadniania swojej wartości i przydatności. Dlatego tak ważne jest wspieranie kobiet w ich dążeniach do realizacji wymarzonych planów zawodowych, zdobywaniu coraz lepszych kwalifikacji przy zachowaniu równowagi z życiem osobistym.

W swoim życiu staram się kierować rzetelnością i uczciwością w stosunku zarówno do moich pacjentów, jak i wszystkich innych ludzi, których spotykam w życiu. Niezwykle istotna jest dla mnie empatia i wrażliwość, zarówno na drugiego człowieka, ale też na los zwierząt, a nawet środowiska, w którym żyjemy. Szacunek do ludzi, do wszystkich istot żyjących, do natury. Ważną dla mnie kwestią jest też umiejętność dzielenia się z innymi, zarówno w sensie intelektualnym, ale i materialnym.

Trudno jest mi wskazać jedną osobę, która byłaby moim autorytetem. To jest raczej zespól cech i postępowań składający się na pewien wzór godny naśladowania.

W życiu osobistym autorytetem był dla mnie mój ojciec. To on nauczył mnie wrażliwości, ale też podkreślał rolę intelektu. Był intelektualistą, erudytą, ale też największą feministką jaką znałam w życiu. Zawsze podkreślał równość kobiet we wszystkich aspektach życia społecznego, a nawet zwykł mawiać, że kobiety są w wielu, jak nie w większości dziedzin, nawet lepsze od mężczyzn. Cale życie mnie bardzo wspierał, również w wyborze drogi zawodowej.”

Bądź na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z wydarzeniami i działaniami Fundacji.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich ww. danych osobowych, w celu prowadzenia marketingu bezpośredniego za pośrednictwem poczty elektronicznej przez Fundację Kobiety w Chirurgii z siedzibą w Gdańsku przy ul.Za Muram 2/10, 80-823 Gdańsk: KRS: 0000887047, NIP: 5833422561.
Jednocześnie informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres naszego Administratora adres e-mail kontakt@kobietywchirurgii.pl, Inspektora Danych adres e-mail marta@kobietywchirurgii.pl lub wysłanie korespondencji na adres siedziby Fundacji. Informujemy, że nie jesteście Państwo profilowani. Państwa dane nie będą przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.

Fundacja Kobiety w Chirurgii
ul. Za Murami 2-10
80-823 Gdańsk

KRS: 887047
NIP: 5833422561
KONTO PLN: 55 1090 2851 0000 0001 4770 3737

© Fundacja Kobiety w chirurgii
projekt Marianna Wybieralska
kodowanie Michał Sepioło