aktualności

Zespół wypalenia zawodowego – badanie

15 kwietnia 2021

Motywacja do pracy w medycynie powinna opierać się na równowadze pomiędzy ponoszonymi kosztami, takimi jak obciążenie fizyczne i psychiczne, presja czasu czy nadgodziny a otrzymywanymi w zamian “nagrodami” – wynagrodzeniem, szacunkiem i bezpieczeństwem pracy.

Nierównowaga między nadmiernymi wysiłkami i zbyt małymi nagrodami skutkuje reakcją stresową, zmęczeniem, trudnościami ze snem i wypaleniem zawodowym.

Praca pielęgniarki chirurgicznej jest uznawana za bardzo stresującą i obciążającą psychicznie. Wymaga stałej koncentracji i dyspozycyjności fizycznej aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentów.

W badaniu obejmującym 167 pielęgniarek chirurgicznych (Basińska, Wilczek, 2011) aż 40% pytanych zadeklarowało brak takiej równowagi. Zespół wypalenia zawodowego pielęgniarek cechował się wyczerpaniem emocjonalnym, a w dalszej kolejności poczuciem depersonalizacji (traktowania innych przedmiotowo, obojętnie, cynicznie) i braku osiągnięć osobistych. Aż 61% przebadanych kobiet cierpiało w związku z tym na zaburzenia snu.

Lepsza współpraca zespołu chirurgicznego, wzajemny szacunek i wsparcie mają ogromny wpływ nie tylko na nasze życie zawodowe. Stres w pracy wpływa negatywnie na życie prywatne a nawet na nasz sen. Dlatego tak ważne są każde działania poprawiające atmosferę w zespole i do tego jako Fundacja chcemy zachęcać.

Jesteśmy bardzo ciekawe na ile sytuacja pielęgniarek zmieniła się przeciągu ostatnich 10 lat.

Raport w całości można przeczytać tutaj:

https://www.researchgate.net/publication/239940257_Zespol_wypalenia_zawodowego_i_zmeczenie_w_kontekscie_pracy_zmianowej_i_stresu_zawodowego_wsrod_pielegniarek_chirurgicznych_Burnout_syndrome_and_fatigue_in_the_context_of_shift_work_and_occupational_st

Bądź na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z wydarzeniami i działaniami Fundacji.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich ww. danych osobowych, w celu prowadzenia marketingu bezpośredniego za pośrednictwem poczty elektronicznej przez Fundację Kobiety w Chirurgii z siedzibą w Gdańsku przy ul.Za Muram 2/10, 80-823 Gdańsk: KRS: 0000887047, NIP: 5833422561.
Jednocześnie informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres naszego Administratora adres e-mail kontakt@kobietywchirurgii.pl, Inspektora Danych adres e-mail marta@kobietywchirurgii.pl lub wysłanie korespondencji na adres siedziby Fundacji. Informujemy, że nie jesteście Państwo profilowani. Państwa dane nie będą przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.

Fundacja Kobiety w Chirurgii
ul. Za Murami 2-10
80-823 Gdańsk

KRS: 887047
NIP: 5833422561
KONTO PLN: 55 1090 2851 0000 0001 4770 3737

© Fundacja Kobiety w chirurgii
projekt Marianna Wybieralska
kodowanie Michał Sepioło