aktualności

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

12 maja 2021

Dokładnie 201 lat temu urodziła się Florence Nightingale – prekursorka nowoczesnego pielęgniarstwa. Florence pochodziła z arystokratycznej angielskiej rodziny. Od dziecka lubiła pomagać i mimo oporów ze strony rodziców udało jej się ukończyć praktykę pielęgniarską. W 1853. objęła stanowisko przełożonej w Zakładzie Opieki dla Chorych Dam w Londynie, gdzie wprowadziła wiele innowacyjnych rozwiązań.

Rok później, gdy armia brytyjska wyruszyła na Krym, wraz z 38 pielęgniarkami pojechała na front. Florence i jej „angielska banda” – jak przezywano oddział pielęgniarek – zorganizowały na miejscu nie tylko szpital polowy, ale również kuchnię, pralnię, szwalnię. Po ich półrocznej działalności śmiertelność wśród chorych i rannych spadła z 42 do 2 procent!

Gdy po wojnie Florence powróciła do kraju wydawano na jej cześć broszury, wiersze, utwory muzyczne. Nawet sama królowa Wiktoria obdarowała ją broszką wysadzaną diamentami. Florence unikała publicznych wystąpień i wywiadów. Skupiła się za to na wprowadzaniu reform zarówno w szkoleniu pielęgniarek, jak i całym systemie szpitalnictwa wojskowego i cywilnego.

Pomógł jej w tym powstały w dowód wdzięczności „Fundusz Nightingale”, na który wpływały datki na kształcenie pielęgniarek. Dzięki tym pieniądzom w 1860 r. założyła pierwszą w Anglii szkołę pielęgniarstwa przy szpitalu św. Tomasza w Londynie – Szkołę Nightingale, istniejącą zresztą do dziś.

Praca Nightingale została doceniona jeszcze za jej życia: w wieku 87 lat, jako pierwsza kobieta, otrzymała Order Zasługi Wielkiej Brytanii. Jej działalność stanowiła punkt wyjścia dla powstania Czerwonego Krzyża. W 1912 r. to właśnie Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża ustanowił Medal Florence Nightingale jako odznakę przyznawaną zasłużonym pielęgniarkom i pielęgniarzom na całym świecie. Natomiast w 1973 r. dzień jej narodzin – 12 maja – został ogłoszony Międzynarodowym Dniem Pielęgniarstwa.

Florence Nightingale była bardzo inspirującą postacią, a więcej o niej przeczytacie w artykule Focusa:

https://www.focus.pl/artykul/florence-nightingale-pionierka-pielegniarstwa-przez-lata-byla-wysmiewana?page=1.

Bądź na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z wydarzeniami i działaniami Fundacji.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich ww. danych osobowych, w celu prowadzenia marketingu bezpośredniego za pośrednictwem poczty elektronicznej przez Fundację Kobiety w Chirurgii z siedzibą w Gdańsku przy ul.Za Muram 2/10, 80-823 Gdańsk: KRS: 0000887047, NIP: 5833422561.
Jednocześnie informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres naszego Administratora adres e-mail kontakt@kobietywchirurgii.pl, Inspektora Danych adres e-mail marta@kobietywchirurgii.pl lub wysłanie korespondencji na adres siedziby Fundacji. Informujemy, że nie jesteście Państwo profilowani. Państwa dane nie będą przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.

Fundacja Kobiety w Chirurgii
ul. Za Murami 2-10
80-823 Gdańsk

KRS: 887047
NIP: 5833422561
KONTO PLN: 55 1090 2851 0000 0001 4770 3737

© Fundacja Kobiety w chirurgii
projekt Marianna Wybieralska
kodowanie Michał Sepioło