aktualności

Kobiety w chirurgii – wyzwania i możliwości

6 maja 2021

Dlaczego kobiety tak rzadko wybierają specjalizacje chirurgiczne lub rezygnują w trakcie rezydentury? Wśród czynników, które wpływają na wybór specjalizacji można wymienić: zainteresowanie daną dziedziną, zaobserwowany styl życia specjalistów oraz obecność mentorów, czyli wzorów do naśladowania.

Tym co zniechęca do wyboru chirurgii jako specjalizacji jest więc w dużym stopniu brak mentorek oraz postrzeganie zawodu chirurżki jako niemożliwego do pogodzenia z obowiązkami domowymi.

Dziewczyny dodatkowo są odwodzone przez swoich znajomych, partnerów, rodzinę od kariery “nie do pogodzenia z założeniem rodziny”. Najtrudniejszy okres specjalizacji u wielu kobiet pokrywa się z momentem, w którym decydują się zostać mamą. Niestety urlop macierzyński przekłada się negatywnie na karierę zawodową. Kobietom zarzuca się mniejsze oddanie pracy, a po powrocie z urlopu obniża szanse na objęcie dobrego stanowiska czy dalszy rozwój kariery.

Dużym problemem jest społeczne postrzeganie umiejętności kobiet, stereotypy na temat płci i tego jaka kariera jest odpowiednia czy nieodpowiednia dla kobiet. Potrzebne są fundamentalne zmiany w naszym myśleniu na temat roli kobiet w społeczeństwie i zrozumienie, że żadnej kariery nie powinny ograniczać płeć, rasa czy orientacja. Jako Fundacja chcemy wspierać kobiety decydujące się na karierę w chirurgii. Po pierwsze przez uruchomienie systemu mentoringu i wsparcia zawodowego. Po drugie – nie ma żadnego powodu dla którego pacjenci powinni tracić dobrego specjalistę tylko dlatego, że pełni przy tym rolę mamy. Dlatego chcemy normalizować zawód chirurżki. Wspierajmy przyszłe chirurżki, nie zniechęcajmy.

Na zdjęciu Magdalena Wyrzykowska, mama, chirurżka, członkini zarządu naszej Fundacji.

Link do artykułu:
https://journals.lww.com/ijsgh/Fulltext/2018/07000/Women_in_surgery___challenges_and_opportunities.2.aspx#R4-2

Bądź na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z wydarzeniami i działaniami Fundacji.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich ww. danych osobowych, w celu prowadzenia marketingu bezpośredniego za pośrednictwem poczty elektronicznej przez Fundację Kobiety w Chirurgii z siedzibą w Gdańsku przy ul.Za Muram 2/10, 80-823 Gdańsk: KRS: 0000887047, NIP: 5833422561.
Jednocześnie informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres naszego Administratora adres e-mail kontakt@kobietywchirurgii.pl, Inspektora Danych adres e-mail marta@kobietywchirurgii.pl lub wysłanie korespondencji na adres siedziby Fundacji. Informujemy, że nie jesteście Państwo profilowani. Państwa dane nie będą przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.

Fundacja Kobiety w Chirurgii
ul. Za Murami 2-10
80-823 Gdańsk

KRS: 887047
NIP: 5833422561
KONTO PLN: 55 1090 2851 0000 0001 4770 3737

© Fundacja Kobiety w chirurgii
projekt Marianna Wybieralska
kodowanie Michał Sepioło