Dlaczego kobiety tak rzadko wybierają specjalizacje chirurgiczne lub rezygnują w trakcie rezydentury? Wśród czynników, które wpływają na wybór specjalizacji można wymienić: zainteresowanie daną dziedziną, zaobserwowany styl życia specjalistów oraz obecność mentorów, czyli wzorów do naśladowania.
Tym co zniechęca do wyboru chirurgii jako specjalizacji jest więc w dużym stopniu brak mentorek oraz postrzeganie zawodu chirurżki jako niemożliwego do pogodzenia z obowiązkami domowymi.
Dziewczyny dodatkowo są odwodzone przez swoich znajomych, partnerów, rodzinę od kariery “nie do pogodzenia z założeniem rodziny”. Najtrudniejszy okres specjalizacji u wielu kobiet pokrywa się z momentem, w którym decydują się zostać mamą. Niestety urlop macierzyński przekłada się negatywnie na karierę zawodową. Kobietom zarzuca się mniejsze oddanie pracy, a po powrocie z urlopu obniża szanse na objęcie dobrego stanowiska czy dalszy rozwój kariery.
Dużym problemem jest społeczne postrzeganie umiejętności kobiet, stereotypy na temat płci i tego jaka kariera jest odpowiednia czy nieodpowiednia dla kobiet. Potrzebne są fundamentalne zmiany w naszym myśleniu na temat roli kobiet w społeczeństwie i zrozumienie, że żadnej kariery nie powinny ograniczać płeć, rasa czy orientacja. Jako Fundacja chcemy wspierać kobiety decydujące się na karierę w chirurgii. Po pierwsze przez uruchomienie systemu mentoringu i wsparcia zawodowego. Po drugie – nie ma żadnego powodu dla którego pacjenci powinni tracić dobrego specjalistę tylko dlatego, że pełni przy tym rolę mamy. Dlatego chcemy normalizować zawód chirurżki. Wspierajmy przyszłe chirurżki, nie zniechęcajmy.
Na zdjęciu Magdalena Wyrzykowska, mama, chirurżka, członkini zarządu naszej Fundacji.
Link do artykułu:
https://journals.lww.com/ijsgh/Fulltext/2018/07000/Women_in_surgery___challenges_and_opportunities.2.aspx#R4-2
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z wydarzeniami i działaniami Fundacji.