aktualności

Zagadkowy Dr James Barry

20 maja 2021

Dr James Barry, wybitny brytyjski lekarz wojskowy, w 1812 roku ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Edynburskim, a następnie pracował jako chirurg wojenny w Kapsztadzie, na Wyspie Świętej Heleny i Karaibach, by zakończyć swoją karierę jako Inspektor Generalny szpitali wojskowych. Jakim zaskoczeniem było dla wszystkich, gdy po śmierci okazał się być… kobietą

 

Zasłynął jako reformator – walczył o lepsze warunki socjalne dla żołnierzy, innowator – w Kolonii Przylądkowej propagował szczepienia przeciw ospie, zanim stały się obowiązkowe w Anglii, oraz wybitny chirurg – 25 lipca 1826 r. przeprowadził jedno z pierwszych cesarskich cięć, po którym przeżyła zarówno matka, jak i dziecko. Uważany był za wybuchowego ekscentryka o piskliwym głosie. Miał ledwie ponad 150 cm wzrostu, bladą karnację i drobne dłonie. Jego prawdziwą tożsamość odkryła jednak dopiero jego służąca przygotowując ciało lekarza do włożenia do trumny. 

 

Margaret Ann Bulkley dzięki funduszowi edukacyjnemu, który dostała po śmierci wuja – słynnego malarza Jamesa Barry’ego – mogła pozwolić sobie na prywatne nauczanie. Była zdolną uczennicą, w związku z czym jeden z jej nauczycieli wpadł na pomysł, by wysłać ją na uczelnię medyczną. Wsiadając na statek do Edynburga w 1809 roku stała się Jamesem Barrym i takim imieniem posługiwała się już do końca życia. 

 

Czy Margaret Ann Bulkley identyfikowała się z płcią męską, była osobą niebinarną czy poświęciła swoją kobiecość na rzecz kariery? Nigdy się nie dowiemy. Istotne jest to, że przez ponad 40 lat służyła jako oficer w brytyjskiej armii, pojedynkowała się, ukończyła studia medyczne i stała się sławną dzięki swym niezwykłym umiejętnościom chirurgicznym. Jest wspaniałym przykładem tego, że płeć nie powinna stanowić ograniczeń w wyborze kariery. 

 

Więcej o intrygującym Jamesie Barrym przeczytacie w artykule: https://www.focus.pl/artykul/rzecz-to-nieslychana-pani-zmienila-sie-w-pana

 

Bądź na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z wydarzeniami i działaniami Fundacji.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich ww. danych osobowych, w celu prowadzenia marketingu bezpośredniego za pośrednictwem poczty elektronicznej przez Fundację Kobiety w Chirurgii z siedzibą w Gdańsku przy ul.Za Muram 2/10, 80-823 Gdańsk: KRS: 0000887047, NIP: 5833422561.
Jednocześnie informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres naszego Administratora adres e-mail kontakt@kobietywchirurgii.pl, Inspektora Danych adres e-mail marta@kobietywchirurgii.pl lub wysłanie korespondencji na adres siedziby Fundacji. Informujemy, że nie jesteście Państwo profilowani. Państwa dane nie będą przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.

Fundacja Kobiety w Chirurgii
ul. Za Murami 2-10
80-823 Gdańsk

KRS: 887047
NIP: 5833422561
KONTO PLN: 55 1090 2851 0000 0001 4770 3737

© Fundacja Kobiety w chirurgii
projekt Marianna Wybieralska
kodowanie Michał Sepioło