Dr. Mary Amanda Dixon Jones – światowej sławy dziewiętnastowieczna chirurżka i ginekolożka. Całe życie edukowała się w dziedzinie medycyny, sama wykładała na uczelniach wyższych oraz opublikowała ponad 50 artykułów naukowych.
Uczęszczała do drugiej na świecie szkoły medycznej dla kobiet Women’s Medical College of Pennsylvania. Jako pierwsza w Ameryce wykonała histerektomię całkowitą, przy pomocy której usunęła niemal 8-kilogramowy guz macicy.
Na Brooklynie prowadziła swój własny mały szpital.
W 1892 roku oskarżyła o zniesławienie nowojorską gazetę Eagle, która w swoich artykułach opisywała ją jako nieodpowiedzialną lekarkę narażającą niewinne kobiety na niepotrzebne operacje, w celu pozyskania preparatów do badań. Kiedy Jones przegrała proces zamknęła swoją praktykę i poświęciła ostatnie 10 lat swojego życia badaniom nad diagnostyką patologiczną chorób układu rozrodczego.
Proces Dr. Dixon Jones wywołał wielkie poruszenie i rozpoczął publiczną debatę na temat wskazań do operacji, świadomej zgody pacjentów oraz błędów lekarskich. Sprowokował on również kobiety różnych klas do publicznych rozmów na temat ich ciała i problemów związanych z kobiecością.
Czy oskarżenia w kierunku Dr. Jones były słuszne? Tego nigdy się nie dowiemy. Jej historia pokazuje jak czyjaś osobista tragedia przenosi niekiedy duże pozytywne zmiany.
Na zdjęciu zajęcia sekcyjne w Woman’s Medical College of Pennsylvania, do którego uczęszczała Mary Jones.
Zapraszamy do przeczytania artykułu w całości:
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z wydarzeniami i działaniami Fundacji.