aktualności

Rękawiczki miłości – romantyczna historia przełomowego wynalazku

13 lutego 2022

On – chirurg, ona – instrumentariuszka. Jak uczucie między Karoliną Hampton a Williamem Halstedem doprowadziło do przełomowego dla medycyny wynalazku? Specjalnie z okazji walentynek przypominamy Wam ten romantyczny fragment znanego i kochanego “Stulecia chirurgów” Jürgena Thorwalda.

“Miss Hampton jako świeżo wyszkolona pielęgniarka przybyła z New York Hospital do Baltimore na wiosnę 1889 roku. Widocznie jej dystyngowany sposób bycia od razu wywarł na Halstedzie wielkie wrażenie. (…) Halsted darząc ją wciąż wzrastającą sympatią mianował ją przełożoną sióstr sali operacyjnej tylko dlatego, by ta dumna, piękna kobieta nie musiała się podporządkowywać siostrze naczelnej. Na tym stanowisku zdobyła ostatecznie jego opancerzone, płochliwe serce.
🤍
Zimą 1889 roku na skórze rąk Karoliny ukazały się pewne zmiany. Przyczyną był niewątpliwie sublimat używany w sali operacyjnej do dezynfekcji rąk. Wywoływał egzemy, które się stale rozszerzały. (…) Halsted podejmował liczne próby, by zapobiec egzemie, ale daremnie. Pod koniec roku Karolinie pozostało tylko albo przyglądać się zniszczeniu zaatakowanych przez egzemę rąk, albo opuścić salę operacyjną, a tym samym szpital Baltimore i Halsteda.
🤍
Ponieważ Halsted nigdy nie mówił, co działo się w jego sercu w tych rozstrzygających chwilach, można tylko przypuszczać, że to właśnie głęboko ukryta obawa przed zniknięciem z jego otoczenia Karoliny uskrzydliła jego zmysł wynalazcy. W każdym razie w niewiele dni później stanął przed nią i wręczył jej parę rękawiczek z niezwykle cienkiej gumy, które chroniły ręce, lecz nie przeszkadzały w pracy.
🤍
Dotychczas takich rękawiczek jeszcze nigdy nie było. Rękawice gumowe, czasem używane przez anatomów, były z szorstkiego, nieodpowiedniego materiału, a więc nieprzydatne przy operowaniu żywych ludzi czy też asystowaniu przy operacji. Rękawiczki Halsteda natomiast, sporządzone na jego zlecenie przez Goodyear Rubber Company, były lekkie i delikatne jak druga cienka skóra. Od tego dnia nosiła je Karolina. Sterylizowano je za pomocą pary. Do rąk nie trzeba już było sublimatu.
🤍
Gdy Karolina Hampton jako żona Halsteda opuściła swoje miejsce pracy w sali operacyjnej, rękawiczki pozostały. Te, można by rzec „rękawiczki miłości” na rękach asystentów zmieniły się w niezbędne wyposażenie chirurga. (…) W tym okresie rękawiczki gumowe szybko zdobyły sale operacyjne świata i wypełniły ważną lukę w systemie aseptyki. Tak uzbrojona chirurgia mogła rozszerzyć swą działalność na każdy organ ludzkiego ciała, nawet najbardziej ukryty i najbardziej podatny na infekcję.”
🤍
Na grafice Karolina Hampton w 1889 roku, William Halsted w 1880 roku oraz oryginalna gumowa rękawiczka z Johns Hopkins Hospital.
Bądź na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z wydarzeniami i działaniami Fundacji.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich ww. danych osobowych, w celu prowadzenia marketingu bezpośredniego za pośrednictwem poczty elektronicznej przez Fundację Kobiety w Chirurgii z siedzibą w Gdańsku przy ul.Za Muram 2/10, 80-823 Gdańsk: KRS: 0000887047, NIP: 5833422561.
Jednocześnie informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres naszego Administratora adres e-mail kontakt@kobietywchirurgii.pl, Inspektora Danych adres e-mail marta@kobietywchirurgii.pl lub wysłanie korespondencji na adres siedziby Fundacji. Informujemy, że nie jesteście Państwo profilowani. Państwa dane nie będą przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.

Fundacja Kobiety w Chirurgii
ul. Za Murami 2-10
80-823 Gdańsk

KRS: 887047
NIP: 5833422561
KONTO PLN: 55 1090 2851 0000 0001 4770 3737

© Fundacja Kobiety w chirurgii
projekt Marianna Wybieralska
kodowanie Michał Sepioło