W poniedziałek 11. września 2023 kobiety opanowały Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas konferencji „Kobiety w medycynie mówią jednym głosem” zorganizowanej przez Wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego oraz Fundację Polki w medycynie, rozmawiałyśmy o sytuacji kobiet w polskiej ochronie zdrowia – zarówno lekarek, pielęgniarek i położnych jak i pacjentek. Tematem debaty były nie tylko problemy, z jakimi mierzymy się jako kobiety, ale przede wszystkim rozwiązania, jakie możemy wdrożyć aby polepszyć obecną sytuację.
Podczas Konferencji członkini naszego zarządu Julia Stryjek wystąpiła z tematem „Czy kobiety są mile widziane w specjalizacjach zabiegowych?”, w trakcie którego przedstawiła wyniki naszego badania Liczymy się!
.
Spotkanie składało się z 2 części – pierwsza dotyczyła medyczek, natomiast druga skupiała się na perspektywie pacjentek i pacjentów. W wydarzeniu wzięło udział wiele inspirujących kobiet, a poniżej zaledwie wyrywek tego, o czym rozmawiałyśmy:
.
• Dyskryminacja jest powszechnym problemem w ochronie zdrowia w Polsce, a 73,5% respondentek badania Fundacji Polki w medycynie i remedium.md spotkało się z nią osobiście w pracy lub podczas studiów medycznych.
.
• W Polsce kobiety stanowią 57,3% lekarzy, ale wśród chirurgów ogólnych jest nas tylko 13,4%!
.
• Wśród pielęgniarek i położnych najliczniejszą grupę stanowią osoby między 51. a 61. r.ż., a między 31. a 40. r.ż. to tylko 9,2%.
.
• Gdyby pielęgniarki, które są w teraz wieku emerytalnym, zrezygnowały z pracy, musielibyśmy zamknąć aż 272 szpitale.
.
• Kobiety to ok. trzech czwartych studiujących, ale mniej niż połowa kierowników jednostek i kadry profesorskiej.
.
Dziękujemy bardzo za zaproszenie i możliwość zabrania głosu w tak ważnej debacie. Lepiej dla kobiet = lepiej dla wszystkich.
.
Zapraszamy serdecznie do obejrzenia transmisji z wydarzenia:
.
Wydarzenie przykuło uwagę wielu mediów. Tak wypowiadają się o nim: