aktualności

Kobieta i robot, czyli chirurgia XXI wieku

8 lutego 2022
ogłoszenie   projekt   wydarzenia  

Czy kobiety są dobrymi chirurgami? Znakomitymi! Czy potrafią obsługiwać roboty? Oczywiście! Zwiększenie dostępu kobiet do kształcenia i rozwoju umiejętności zawodowych w specjalizacjach chirurgicznych z wykorzystaniem zaawansowanych technologii jest głównym celem połączenia sił Fundacji Kobiety w Chirurgii i NEO Hospital. Dzięki naszej współpracy już 18-20 lutego 2022 roku w krakowskim Szpitalu na Klinach odbędzie się pilotażowa edycja kursu podstaw chirurgii robotycznej przy użyciu robota da Vinci. Pionierskie przedsięwzięcie wspierane jest przez Polską Federację Szpitali i Business Centre Club.

Według raportu WHO z 2018 roku, kobiety zapewniają 70 proc. szeroko pojętej ochrony zdrowia, podczas gdy zarządzają nią w 25 proc. Nierówności płacowe wynoszą w tym sektorze 26 proc. i są wyższe niż średnia w innych dziedzinach. Dostępne dane potwierdzają codzienne obserwacje o utrudnionym dostępie kobiet do szkolenia zawodowego i rozwoju karier w medycynie.

– Szkodliwe i nieprawdziwe stereotypy są szczególnie silne w specjalizacjach zabiegowych. W społecznej wyobraźni utrwalił się obraz chirurga – mężczyzny. Owszem, wśród osób wykonujących zabiegi rośnie odsetek kobiet, ale rozwój zawodowy pań jest często blokowany lub ograniczany właśnie za sprawą owych stereotypów, dotyczących np. siły fizycznej, macierzyństwa czy biologii – mówi Magdalena Wyrzykowska z Fundacji Kobiety w Chirurgii.

Przypomina przy tym, że kobietami w chirurgii są nie tylko te wykonujące zawód chirurga, ale też pielęgniarki operacyjne, będące często cichymi bohaterkami sali operacyjnej. Na pewno zasługują one na to, by je pokazywać i mówić głośno o ich pracy i zasługach. Bez nich nie byłoby chirurgii, ponieważ żadna operacja nie jest pracą indywidualną: powodzenie zależy tu od zaangażowania i umiejętności całego zespołu.

„W ochronie zdrowia potrzebujemy równowagi, współpracy i zmian, dzięki którym talent i ambicje wszystkich osób wybierających ścieżkę rozwoju, w tym sektorze będą w pełni wykorzystane. Warto również zauważyć szanse wynikające z rozwoju nowych technologii, w tym robotyki chirurgicznej, wpierającej pracę kadry medycznej.”  – mówi Joanna Szyman – prezeska Grupy Neo Hospital.

Jest wielce dumna z projektu, który udało się jej przygotować wspólnie z Fundacją Kobiety w Chirurgii. Wyrównuje on szanse w dostępie do nowoczesnych technologii, a zarazem promuje kulturę pracy w oparciu o wartości takie, jak szacunek, zaufanie i rozwój kompetencji.

Kierownikiem kursu jest prof. Tomasz Rogula, znakomity chirurg, doświadczony w zabiegach z użyciem systemu da Vinci, dyrektor kliniczny NEO Hospital.

– Zapotrzebowanie na małoinwazyjne operacje z wykorzystaniem robotów rośnie zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Coraz więcej osób na całym świecie cierpi na przewlekłe schorzenia, jak chociażby otyłość, co przyczynia się do wzrostu liczby planowych operacji. Wielu pacjentów wybiera bardzo precyzyjne procedury z wykorzystaniem robotów, chcąc zminimalizować ryzyko powikłań pooperacyjnych, skrócić okres rekonwalescencji i jak najszybciej powrócić do aktywności życiowej i zawodowej. W obliczu tego dynamicznego rozwoju nie sposób zadać pytania o to: jak wspierać budowę umiejętności osób pracujących z wykorzystaniem technologii? – wyjaśnia profesor Tomasz Rogula.

O chirurgii robotycznej

Pomimo krótkiej historii w chirurgii, technologia robotów chirurgicznych dowiodła już swoich licznych korzyści, w tym w zakresie wizualizacji, doskonałej zręczności i precyzji podczas zabiegów minimalnie inwazyjnych. Obecnie najbardziej rozpowszechnionym na świecie systemem robotycznym, stosowanym w chirurgii jest system da Vinci firmy Intuitive Surgical. Technologia ta jest rozwijana od ponad 20 lat, mamy już 4 generacje tych platform, ponad 6 700 instalacji robotów da Vinci na świecie w 67 krajach, 10 000 000 wykonanych operacji, 29 000 publikacji naukowych, w tym 3 700 tylko w 2021. Jednak ewolucja chirurgii robotycznej jest daleka od zakończenia, a wielu potencjalnych konkurentów przygotowuje obecnie swoje rozwiązania do wprowadzenia na rynek. W Polsce mamy już 15 autoryzowanych systemów da Vinci, pojawiały się już pierwsze instalacje systemu Versius (CMR Surgical), są obecne także systemy ExcelsiusGPS firmy Globus Medical (do zabiegów na kręgosłupie), systemy Navio oraz Cori Smith & Nephew oraz system CorPath GRX, rozwijany przez Siemens do zabiegów kardiologicznych.
Z szacunków opartych na wynikach badania przeprowadzonego specjalnie na potrzeby raportu PMR i Upper Finance Group wynika, że w kraju o wielkości Polski powinno być około 50 robotów do końca 2025 z których pomocą będzie wykonywanych blisko 15 tys. zabiegów rocznie. Na koniec 2021 może będzie to ok. 2,5 tys. procedur.

O NEO Hospital:
Nowoczesny szpital XXI w. to sprawne i twórcze połączenie dwóch podstaw: ludzi i technologii. Należący do Grupy NEO HOSPITAL Szpital na Klinach łączy najwybitniejszych w swoich specjalizacjach lekarzy z ultranowoczesnym sprzętem, budując jeden z najbardziej efektywnych i przyjaznych pacjentowi ośrodków medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Więcej informacji: www.szpitalnaklinach.pl

Bądź na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z wydarzeniami i działaniami Fundacji.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich ww. danych osobowych, w celu prowadzenia marketingu bezpośredniego za pośrednictwem poczty elektronicznej przez Fundację Kobiety w Chirurgii z siedzibą w Gdańsku przy ul.Za Muram 2/10, 80-823 Gdańsk: KRS: 0000887047, NIP: 5833422561.
Jednocześnie informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres naszego Administratora adres e-mail kontakt@kobietywchirurgii.pl, Inspektora Danych adres e-mail marta@kobietywchirurgii.pl lub wysłanie korespondencji na adres siedziby Fundacji. Informujemy, że nie jesteście Państwo profilowani. Państwa dane nie będą przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.

Fundacja Kobiety w Chirurgii
ul. Za Murami 2-10
80-823 Gdańsk

KRS: 887047
NIP: 5833422561
KONTO PLN: 55 1090 2851 0000 0001 4770 3737

© Fundacja Kobiety w chirurgii
projekt Marianna Wybieralska
kodowanie Michał Sepioło