Motywacja do pracy w medycynie powinna opierać się na równowadze pomiędzy ponoszonymi kosztami, takimi jak obciążenie fizyczne i psychiczne, presja czasu czy nadgodziny a otrzymywanymi w zamian “nagrodami” – wynagrodzeniem, szacunkiem i bezpieczeństwem pracy.
Nierównowaga między nadmiernymi wysiłkami i zbyt małymi nagrodami skutkuje reakcją stresową, zmęczeniem, trudnościami ze snem i wypaleniem zawodowym.
Praca pielęgniarki chirurgicznej jest uznawana za bardzo stresującą i obciążającą psychicznie. Wymaga stałej koncentracji i dyspozycyjności fizycznej aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentów.
W badaniu obejmującym 167 pielęgniarek chirurgicznych (Basińska, Wilczek, 2011) aż 40% pytanych zadeklarowało brak takiej równowagi. Zespół wypalenia zawodowego pielęgniarek cechował się wyczerpaniem emocjonalnym, a w dalszej kolejności poczuciem depersonalizacji (traktowania innych przedmiotowo, obojętnie, cynicznie) i braku osiągnięć osobistych. Aż 61% przebadanych kobiet cierpiało w związku z tym na zaburzenia snu.
Lepsza współpraca zespołu chirurgicznego, wzajemny szacunek i wsparcie mają ogromny wpływ nie tylko na nasze życie zawodowe. Stres w pracy wpływa negatywnie na życie prywatne a nawet na nasz sen. Dlatego tak ważne są każde działania poprawiające atmosferę w zespole i do tego jako Fundacja chcemy zachęcać.
Jesteśmy bardzo ciekawe na ile sytuacja pielęgniarek zmieniła się przeciągu ostatnich 10 lat.
Raport w całości można przeczytać tutaj:
https://www.researchgate.net/publication/239940257_Zespol_wypalenia_zawodowego_i_zmeczenie_w_kontekscie_pracy_zmianowej_i_stresu_zawodowego_wsrod_pielegniarek_chirurgicznych_Burnout_syndrome_and_fatigue_in_the_context_of_shift_work_and_occupational_st
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z wydarzeniami i działaniami Fundacji.